Słownik

Udział kosztów pracy w kosztach operacyjnych

W skrócie

Udział kosztów pracy to procent kosztów operacyjnych, jaki stanowią całkowite koszty zatrudnienia: wynagrodzenia brutto, narzuty pracodawcy (ZUS, FP, FS, FGŚP), PFRON i benefity.

Wszystkie hasła słownika →

Sprawdźcie, czy wasza struktura wynagrodzeń jest gotowa na jawność →

Udział kosztów pracy w kosztach operacyjnych to procent kosztów działalności operacyjnej (potocznie: kosztów operacyjnych) firmy, jaki stanowi całkowity koszt zatrudnienia pracowników: wynagrodzenia brutto powiększone o narzuty pracodawcy, benefity i pozostałe koszty związane z zatrudnieniem. Obowiązkowe narzuty, czyli składki ZUS w części pracodawcy, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP, dodają w 2026 r. od około 19,5% do 22% wynagrodzenia brutto, jeśli stopa wypadkowa pochodzi z taryfy. Za uczestników PPK pracodawca wpłaca co najmniej 1,5 punktu procentowego więcej. To wskaźnik pokrewny udziałowi wynagrodzeń w kosztach ogółem, ale z szerszym licznikiem i zwykle węższym mianownikiem, i to on pokazuje pełny koszt ludzi w strukturze kosztów firmy.

udział kosztów pracy =
    całkowite koszty zatrudnienia / koszty działalności operacyjnej

W liczniku, w przeciwieństwie do węższej metryki, siedzi nie tylko budżet wynagrodzeń brutto. Kompletny rachunek obejmuje:

  • wynagrodzenia brutto: pensja zasadnicza, dodatki, premie regulaminowe i uznaniowe, pozostałe składniki ujęte w regulaminie wynagradzania;
  • narzuty pracodawcy: składki ZUS w części pracodawcy, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i PPK; stawki na 2026 r. są w sekcji niżej;
  • PFRON: wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla pracodawców zatrudniających co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty i niespełniających 6% wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością;
  • świadczenia pozapłacowe finansowane z funduszu wynagrodzeń: pakiety medyczne, karty sportowe, ubezpieczenia grupowe (część finansowana przez pracodawcę), benefity wymagające ujęcia w rachunku kosztów pracy;
  • odpisy na ZFŚS: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w firmach zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (stan na 1 stycznia danego roku), przy 20-49 na wniosek zakładowej organizacji związkowej, a w pozostałych dobrowolnie;
  • koszty rekrutacji, szkoleń, BHP, medycyny pracy: w dojrzałej kalkulacji są częścią całkowitych kosztów zatrudnienia, choć w praktyce księgowej często figurują w osobnych pozycjach P&L.

W mianowniku są koszty działalności operacyjnej, czyli w rachunku zysków i strat (P&L) w wariancie porównawczym pozycja B „Koszty działalności operacyjnej”. To zwykle węższy mianownik niż koszty ogółem w rozumieniu GUS, bo pomija pozostałe koszty operacyjne i koszty finansowe. Rdzeń licznika to dwie pozycje z grupy B: V „Wynagrodzenia” i VI „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”. Benefity, PFRON i koszty rekrutacji bywają księgowane w innych pozycjach, więc ich lokalizację trzeba ustalić z księgowością.

Narzuty pracodawcy w 2026 roku: z czego składa się koszt zatrudnienia

Na narzuty składają się składki i wpłaty finansowane przez pracodawcę ponad pensję brutto. Stawki obowiązujące w 2026 r., jako procent wynagrodzenia brutto:

Składka lub wpłata pracodawcyStawka
ubezpieczenie emerytalne (część pracodawcy)9,76%
ubezpieczenia rentowe (część pracodawcy)6,50%
ubezpieczenie wypadkowezmienna: 1,67% przy nie więcej niż 9 ubezpieczonych; przy co najmniej 10 stopa grupy działalności (0,67-3,33%), a po trzech latach składania ZUS IWA ta stopa razy wskaźnik korygujący
Fundusz Pracy1,00%
Fundusz Solidarnościowy1,45%
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych0,10%
PPK, wpłata podstawowa (za uczestników PPK)1,50%, plus dobrowolna wpłata dodatkowa do 2,50%

Bez PPK stałe składniki dają 18,81%, do czego dochodzi składka wypadkowa. Przy stopie 1,67% narzuty wynoszą 20,48% wynagrodzenia brutto, przy stopach grup działalności z taryfy od 19,48% do 22,14%. Stąd bierze się potoczna odpowiedź „narzuty to około 20-22%”.

Stopę wypadkową ustala się na rok składkowy, od 1 kwietnia do 31 marca. Firmie, która zgłasza co najmniej 10 ubezpieczonych i złożyła informacje ZUS IWA za trzy ostatnie lata, ZUS mnoży stopę jej grupy działalności przez wskaźnik korygujący od 0,5 do 1,5, zależny od jej wypadkowości. Dwie firmy z tej samej branży mogą więc mieć różne narzuty, a wskaźnik potrafi przesunąć stopę konkretnej firmy nawet poniżej albo powyżej zakresu z taryfy.

Składki emerytalną i rentową nalicza się do rocznego limitu podstawy, który w 2026 r. wynosi 282 600 zł, czyli 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia 9 420 zł. Przy pensji 40 000 zł brutto limit wyczerpuje się w sierpniu, a od września narzuty od tej osoby spadają o 16,26 punktu procentowego. Dla najlepiej zarabiających efektywna stawka narzutów w skali roku jest więc niższa.

Jak obliczyć udział kosztów pracy: przykład

Przykład w okrągłych liczbach: pracownik zarabia 10 000 zł brutto, stopa wypadkowa wynosi 1,67%, firma nie prowadzi PPK. Narzuty to 2 048 zł: 976 zł składki emerytalnej, 650 zł rentowej, 167 zł wypadkowej, 245 zł na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz 10 zł na FGŚP. Koszt pracodawcy wynosi 12 048 zł miesięcznie, a z PPK na poziomie 1,5% byłby o 150 zł wyższy.

Na poziomie firmy liczy się to tak samo. Organizacja ma 100 etatów ze średnim wynagrodzeniem 10 000 zł brutto i 30 mln zł kosztów działalności operacyjnej rocznie:

  • wynagrodzenia brutto: 12 mln zł, czyli 40% kosztów działalności operacyjnej. To udział samych wynagrodzeń, liczony na tym samym mianowniku;
  • wynagrodzenia z narzutami: 14,46 mln zł, czyli 48,2%;
  • po doliczeniu benefitów i odpisu na ZFŚS, przyjmijmy 0,6 mln zł: 15,06 mln zł, czyli 50,2%. To udział kosztów pracy.

Ten sam zespół i te same płace dają dwie liczby różniące się o ponad 10 punktów procentowych, więc raport musi podawać, którą wersję licznika przyjęto.

Z czym porównywać

Do porównań zewnętrznych najbliższe są dane GUS o udziale samych wynagrodzeń w kosztach w podziale na sekcje gospodarki; zbiera je hasło o udziale wynagrodzeń w kosztach ogółem. Obie miary mają inne liczniki i mianowniki, więc z danymi GUS porównuje się przede wszystkim kierunek zmian rok do roku.

Co wskaźnik mówi, a czego nie mówi

Praca z tym wskaźnikiem nie polega na jego zmniejszaniu. Ta miara opisuje strukturę kosztów firmy. Cele mierzalnego obniżania udziału kosztów pracy zwykle prowadzą do dwóch złych ścieżek: cięcia płac (pogarszają retencję) albo agresywnej automatyzacji bez analizy (przesuwają koszty na kapitał, czasem niestrategicznie).

Realna wartość diagnostyczna udziału kosztów pracy to:

  • Kontekst dla decyzji budżetowych. Czy proponowane podwyżki o 6% rocznie zmieszczą się w udziale przyjętym w planie budżetu, czy go przekroczą? Czy nowe etaty sprzedażowe są strukturalnie sensowne, czy zmienią charakter modelu kosztowego?
  • Sygnał o modelu konkurowania. Niski udział → konkurencja kapitałem i skalą; wysoki → konkurencja kompetencjami zespołu. To informacja strategiczna.
  • Trend rok do roku. Spadający udział przy stałym lub rosnącym przychodzie sugeruje wzrost produktywności kapitału ludzkiego albo automatyzację. Rosnący udział przy stagnacji przychodu jest sygnałem ostrzegawczym dla zarządu.

Czym różni się od „udziału wynagrodzeń w kosztach ogółem”

Dwa pokrewne wskaźniki są często mylone. Różnią się przede wszystkim tym, co siedzi w liczniku, a także mianownikiem:

  • Udział wynagrodzeń w kosztach ogółem: tylko wynagrodzenia brutto pracowników, bez narzutów pracodawcy, czyli w przybliżeniu pozycja V „Wynagrodzenia” rachunku zysków i strat. Mianownikiem są koszty ogółem w rozumieniu GUS. Liczy „budżet płac” w wąskim, kadrowo-płacowym znaczeniu;
  • Udział kosztów pracy (ten wskaźnik): pełny koszt zatrudnienia: wynagrodzenia brutto, narzuty, benefity, PFRON, ZFŚS i koszty okołozatrudnieniowe. Mianownikiem są koszty działalności operacyjnej.

Na tym samym mianowniku udział kosztów pracy jest zawsze wyższy. Ile dokładnie, zależy od stopy wypadkowej, uczestnictwa w PPK, limitu 30-krotności dla najlepiej zarabiających, polityki benefitowej, wpłat na PFRON i liczby kontraktów B2B: kontraktor sam płaci swoje składki, więc jego faktura nie niesie narzutów pracodawcy.

W analityce strategicznej preferujemy wersję szerszą (udział kosztów pracy), bo lepiej obrazuje rzeczywistą zależność firmy od kapitału ludzkiego. W analityce operacyjnej i raportach zarządczych częściej stosuje się wersję węższą (udział wynagrodzeń), bo łatwiej ją wyciągnąć z modułu płacowego bez agregowania kilku źródeł.

Czego unikać

  • Mieszania konwencji w czasie. Jeśli w jednym roku liczycie tylko wynagrodzenia brutto, a w następnym dodajecie narzuty, trendu rok do roku nie da się zinterpretować. Konwencja musi być ustalona i udokumentowana, a przejście między metrykami robi się świadomie, z jednorazowym, szczegółowym przeliczeniem historii.
  • Porównywania udziału między branżami jako benchmarku. Udział 35% w fabryce i 65% w software house może opisywać dwie równie zdrowe firmy o różnych modelach biznesowych. Wewnętrzny trend organizacji jest wartościowszy niż porównanie między branżami.
  • Pominięcia kontraktów B2B w liczniku. Jeśli koszty pracy obejmują tylko etaty, a mianownik P&L obejmuje wszystkie pozycje (w tym faktury kontraktorskie), wskaźnik jest zaniżony. Symetryczne ujęcie wymaga albo rozszerzenia licznika o B2B, albo wyłączenia ich z mianownika.
  • Ignorowania PFRON. W firmach niespełniających 6%-owego progu PFRON jest realnym kosztem zatrudnienia i należy go ująć w liczniku. Pomijanie zaniża wskaźnik, czasem znacząco.

Powiązane terminy

Jak legitnyhr to obsługuje

Snapshot wynagrodzeń, który prowadzimy z klientami, podaje dwa widoki licznika: brutto (do węższej metryki) oraz brutto + narzuty pracodawcy (do tej szerszej). Mianownik (koszty działalności operacyjnej) wymaga danych od controllingu lub finansów, bo nie są to dane HR-owe. W praktyce konsultanckiej dorzucamy wskaźnik do diagnostyki strategicznej raz w roku, przy okazji planowania budżetu. Widzimy go jako jeden z sygnałów porządkujących rozmowę zarządu: „wasza firma ma 55% udziału kosztów pracy, o 3 punkty procentowe więcej niż dwa lata temu; w tym kontekście podwyżki o 6% wpływają tak…”. Znaczenie wskaźnika rośnie w projektach, w których analizujemy opłacalność restrukturyzacji, automatyzacji albo zmiany modelu zatrudnienia (etat vs. B2B).

Najczęstsze pytania

Ile wynoszą narzuty pracodawcy w 2026 roku? Bez PPK narzuty pracodawcy wynoszą w 2026 r. 18,81% wynagrodzenia brutto plus składka wypadkowa. Składka emerytalna to 9,76%, rentowa 6,50%, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy łącznie 2,45%, FGŚP 0,10%. Przy stopie wypadkowej 1,67%, którą płaci firma zgłaszająca do 9 ubezpieczonych, narzuty wynoszą 20,48%. Przy stopach grup działalności od 0,67% do 3,33% narzuty wynoszą od 19,48% do 22,14%. Za uczestników PPK pracodawca wpłaca dodatkowo co najmniej 1,5%.

Co to są narzuty na wynagrodzenia? Narzuty na wynagrodzenia to składki i wpłaty, które pracodawca płaci z własnych środków ponad wynagrodzenie brutto pracownika: składki emerytalna i rentowa w części pracodawcy, cała składka wypadkowa, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i wpłata pracodawcy do PPK. Razem z wynagrodzeniem brutto tworzą koszt pracodawcy, który trafia do licznika udziału kosztów pracy.

Jak obliczyć całkowity koszt pracodawcy? Wynagrodzenie brutto mnoży się przez sumę 1 i stawki narzutów, na przykład przez 1,2048 przy narzutach 20,48%. Przy płacy minimalnej (najniższej krajowej) 4 806 zł w 2026 r. i stopie wypadkowej 1,67% narzuty wynoszą około 984 zł, więc koszt pracodawcy to około 5 790 zł miesięcznie. Do pełnego kosztu zatrudnienia dochodzą jeszcze PPK, benefity, odpis na ZFŚS i ewentualna wpłata na PFRON.

Czym różni się udział kosztów pracy od udziału wynagrodzeń w kosztach ogółem? Różnią się licznikiem i mianownikiem. W liczniku udziału wynagrodzeń są same wynagrodzenia brutto, a w liczniku udziału kosztów pracy pełny koszt zatrudnienia z narzutami, benefitami, ZFŚS i PFRON. Udział wynagrodzeń dzieli się przez koszty ogółem w rozumieniu GUS, a udział kosztów pracy przez zwykle węższe koszty działalności operacyjnej. Na tym samym mianowniku udział kosztów pracy jest zawsze wyższy. Jeśli wynagrodzenia brutto stanowią 40% kosztów, a narzuty wynoszą około 20%, to razem z narzutami dają około 48% tych samych kosztów, a po doliczeniu benefitów i ZFŚS więcej.

Policz to sam

Powiązane usługi

Powiązane wpisy

Znaki towarowe. Nazwy własne metodyk wartościowania stanowisk, raportów płacowych i systemów oprogramowania wymieniane w bazie wiedzy są znakami towarowymi przysługującymi ich właścicielom. Wymieniane są wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych. legitnyhr nie pozostaje z wymienionymi podmiotami w formalnej relacji licencyjnej ani partnerskiej.

Kontakt

Zaczynamy od rozmowy diagnostycznej

Na pierwszym spotkaniu sprawdzamy:

  1. z czym mierzycie się dziś
  2. jakie dane już macie
  3. ile stanowisk obejmie projekt
  4. które role są najbardziej niejednoznaczne
  5. czego brakuje
  6. jaki zakres będzie najlepszy
  7. jak przygotować projekt pod Wasz najbliższy przegląd wynagrodzeń

Po tej rozmowie przygotowujemy rekomendowany zakres, harmonogram i wycenę projektu.

Zapytanie o projekt
Zgody

Administratorem wskazanych przez Ciebie danych w formularzu kontaktowym jest RBR Rychter Raniszewska Kancelaria Doradców Podatkowych i Radców Prawnych S.K.A. z siedzibą w Sopocie. Dane będą przetwarzane na podstawie uzasadnionego interesu polegającego na obsłudze wysłanego przez Ciebie zgłoszenia, w tym udzielenia odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania oraz w celu dochodzenia, ustalenia i obrony przed roszczeniami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności (otwiera się w nowej karcie).

Oświadczam, iż jestem świadomy/a, że mam prawo do wycofania zgody na wysyłkę informacji handlowej w każdym czasie. Wycofanie zgody oznacza zatrzymanie wysyłania przez nas informacji i nie ma wpływu na informacje wysłane wcześniej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest RBR Rychter Raniszewska Kancelaria Doradców Podatkowych i Radców Prawnych S.K.A. z siedzibą w Sopocie. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe w celu przesyłania informacji handlowych, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Administratora, jakim jest prawo wysyłania do Ciebie informacji handlowych w zakresie wynikającym z wyrażonej przez Ciebie zgody na przesyłanie takich treści, opartej na przepisach ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. - Prawo Komunikacji Elektronicznej. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, dostępu do danych, żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych w związku z wyrażoną zgodą marketingową są dostępne w Polityce Prywatności (otwiera się w nowej karcie).

* oznacza obowiązkowe pole

Lepiej uporządkować role, zasady i argumenty wcześniej, niż później tłumaczyć decyzje, których trudno bronić.